Bilgi ve hakikat, Hakikat nedir kısaca, felsefe, Varlığın hakikati ve bilgisi kısaca, Mutlak hakikat Nedir, Hak ve hakikat nedir, Platon hakikat, Hakikati aramak ne demek, Bilim ve hakikat,

Hakikat Yolculuğu

(Ribat, İrtibat, Rabıta – HAKİKAT)

Alemlerin rabbi olan Allah’a hamd, onun sevgili peygamberine salat ve o peygamberin güzide ashâbına selam olsun.

Olmak… Olmak… Olmak…

Ya da olduğunu sanmak. Aslında tüm olay buradan başlıyor.

İnsan eğitilir, öğrenir, bilgi sahibi olur ve bitti sanır. Bitmez!..

Eğer bittiğini düşünürsen sen zaten yok olma yolunda ilerlemektesin. Ya geri gelirsin ya da uçurumun sonunda şarampole yuvarlanırsın. Çünkü bu, sonlu bir yol. Yolun sonunda pişmek gerekir. Yunus’un dediği gibi sen kendini bileceksin. Neyi, nasıl, niçin bildiğini bileceksin. Bilgi ve o bilgiye sahip olan sen, bir bütün olacaksın. Ardından o yol senin önünde inşa edilecek ve sen o yolda devamlı ilerleyeceksin.

Gittiğin yol sana çepeçevre güzelleşmiş yeni yollar çıkaracak. Her bir yolun bir ismi ve bir başlangıç noktası olacak ama sonu olmayacak. Bu sonsuz yolların ardından hakikat yolculuğu başlayacak. Bu yollara isim verecek olursak eğer Maslow’un kendini gerçekleştirme piramidini yeniden inşa edebiliriz. En alt basamaktan başlayacak olursak, bunlar;

• İslâm-ı fikir

• İman-ı kalp

• İhsan-ı zevk

• Kendini bulma ve hakkıyla kul olma

• HAKİKAT

Bu yolun sonu böylece zirvesi hakikat olan yola uzanıp devam eder.

Fikir sana bir düşünce oluşturur, bu düşünceyi kalbinde hissedersin ve iman edersin, iman edip yaşarsın, tefekkür edersin, hissedersin kendini bulursun, başkalarına ulaştırıp hakkıyla kul olursun ve sonunda kendini hakikat şarabını yudumlarken bulursun.

Hak zât-ı ilâhî, hakikat O’nun sıfatlarıdır. (Bk. Tehânevî,1,305)

Bizler hakikat sıfatıyla önümüzdeki ribatı kaldırıp, irtibât kurarak hak ile râbıta halinde olacağız. Rabıta acz’in ve Kudretin buluşması, bağlanmasıdır. Mânevi beraberlik ve muhabbettir. Bu yol doğrudur. Doğruya ulaşan bir insan;

Kamil bir insan olur. Nefsi de gafletten kurtulur.Namazdan ve ibadetlerden zevk almaya başlar. Günahlardan, haram olan şeylerden, kötülüklerden nefret eder. O iyi olur, faydalı olur. Saadet’e kavuşur ve başkalarının da kavuşmasına vesile olur.

Allah (c.c) bizleri hak yolunda hakikate ulaşan, bu hakikati yaşayan, yaşatan ve onunla Allah’ın huzuruna varan hikmetli, kâmil kullarından eylesin. (Amin)

10.12.2020 / 25  Rebîulâhir 1442

              

Bir önceki yazımız olan 2021 Zinciri kırma başlıklı makalemizde 1 aylık Zinciri kırma, 2020 zinciri Kırma Takvimi pdf indir ve 2021 zincir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ramazan Karataş

12 Aralık 2000'de İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gerçekleştirdi. İstanbul Sultangazi Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip lisesin den mezun oldu. Şuan Kırklareli üniversitesi ilahiyat fakültesinde eğitimine devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir