Yeniden İslam Dergisi

Tüm güzellikleri batıda arar olduk. Batı denince, Avrupa denince, Çağdaşlık Kelimesi aklımıza gelir oldu. Hani hayat orada yaşanıyormuş ya, bizler daha dünyaya gelmemişiz. Batıyı taklit ettiğimiz kadar medeni, çağdaş, ilkel oluyormuşuz… Adaletin de orada aranması gerektiği söyleniyor. Adalet kavramını ve zıddı olan zulmün ne demek olduğunu bilmeyen bizler, adaleti Batıdan umar olduk… Yeryüzü bir zulüm yuvası olmuşsa, üstündekiler mizana uymadığından dolayıdır. Çareyi yanlış yerden aradığımızdandır. Dosteyevski, “Avrupa’ya bakmakla kendimize nasıl bakacağımızı öğrenmeliyiz” diyordu. Bizim batıcılar da benzer bir görüşü savunurlar.Yüzümüzü Batıya dönmekten boynumuz ağrıdı… Fakat zulmün ne olduğunu öğrenmek için batı’ya bakmak zorundayız. Ancak zulmü öğrenmekle benimsemek arasındaki farkı bilerek bakmalıyız… 

Üstad Sezai Karakoç ”Darwin’in meşhur teorisi, insanın maymundan geldiğine dair nazariyesi, o gün  bugündür, üzerinde tartışılan bir konu… evet, bugün maymuna baktığımızda, yüzünde, çok eski bir insanlığın belli belirsiz izini hayal meyal görür gibi oluruz; günümüzün ruhtan ve manevi,hayattan nasibi kalmamış, hayatı, sadece, yemek,içmek ve çiftleşmek olarak gören ve yaşayan insanda ise, genç ve sağlıklı(!) bir cins, yeni yeni oluşmaya başlayan bir maymun cinsini biraz daha net şekilde görmemek mümkün mü?

Kur’an-ı kerimde de, ahlaki sebeple düşmüş insan topluluklarının mesh’e uğradığı, maymunlaştığı yazılı değil mi?

Darwin’in hatası, geçmişe doğru düşünmekte. Eğer, nazariyesini geleceğe doğru işletseydi, belki pek yabana atılamazdı. Çünkü: batı ideası,metaryalizm doğrultusunda insanı maymuna doğru indirmek oldu.” Diyerek, bizlere Batı ideasını ne kadar da güzel anlatmış.

İnsanlığa Fıtrat, Erdem, Huzur çağrısı yapan, Allah’ın İnsanlara gönderdiği Dinin,Tüm Peygamberlerin anlattığı şeriatın adıdır; “İSLAM”.

Hayattır o, aydınlığa çıktığımız bir hayat ..

“Ey iman edenler! İslam’a bir bütün olarak girin. Şeytanın adımlarına uymayın. O sizin için apaçık bir düşmandır.” (2/Bakara 208)

“Ey iman edenler!… İman edin” (4/NİSA 136)Bu ayette “nasıl iman edilmesi gerekiyorsa öyle iman edin” diye buyrulmaktadır.

Sanki yeni müslüman oluyormuş gibi, asrı saadette resulullahtan islamı öğrenmemiz gerekiyor.

İnsanlığın daraldığı bu zamanda çareyi İslamı yenilemekte arayanlara “Yenilenmiş İslam değil, YENİDEN İSLAM” diyoruz…

‘YENİDEN İSLAM’ adlı dergimiz çok yakında çıkacaktır…